AzimAmbalaj AzimAmbalaj
AzimAmbalajÜRÜNLERİMİZ

Koli Çeşitleri

Koli Çeşitleri

Koli çeşitleri, iç kısımlarında herhangi bir eşya taşımak için kullanılan aynı zamanda herhangi bir güç sarf ettirmeden taşıma işlemlerinin tamamlanmasına yardımcı olan karton kutuların geneline verilen isimdir. Koli çeşitleri genellikle eşya konulmaya yarayan ürünler olduğu için dayanıklı olmak zorundadır. 

Koli çeşitleri oluklu mukavvadan yapılan ve halk dilinde karton, kutu ya da karton kutu olarak adlandırılan ürünlerdir. Bu kutu tasarımı için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu nedenle bireyler ihtiyacı doğrultusunda farklı koli çeşitleri içerisinden tercih yapabilir. Ayrıca kartondan yapılmış rahat katlanabilen bu ürünler bükülmeye meyillidir. Bu nedenle mukavva çeşitlerinden farklılık gösterir.

Genel olarak tek parçadan meydana gelen dikiş veya yapıştırma metodu ile üretilmiş alt ve üst kapakları olan yatay olarak sevk edilen ve kullanım esnasında kurulan oluklu mukavva ambalaj tipleridir.

Koli Modelleri 

Mukavvalar oluklu ya da oluksuz olarak tercih edilebilirken koli çeşitleri standart bir uygulamaya tabidir. Tüm koli çeşitleri istenilen şekilde rahatlıkla kesilebilir ve şekillendirilebilir diğer sert ürünlere oranla bıçak yardımıyla ya da yırtılarak şekil verme işlemleri tamamlanabilir. Mikro kutu,Özel kesimli kutu,Pizza kutusu, Kebap ve Lahmacun kutusu, pide kutusu, ayakkabı kutusu genellikle dünya üzerinde kartondan yapılmış kutulara verilen isim olarak karşımıza çıkan koli çeşitleri, bir şeylerin korunması için yalıtım malzemesi olarak da tercih edilebilir.

Koli Çeşitleri Nerede Kullanılır?

Genellikle taşımacılıkta kullanılan bu ürünler aynı zamanda bir ürünün paketlenmesi için de tercih edilebilir. Kendi içerisinde farklı isimlerle adlandırılan koli çeşitleri, tamamen doğal ve çevreye zarar vermeyecek şekilde imal edilmiştir. Bu nedenle üretici firmalar tarafından gerekli olan tüm düzenlemeler ve araştırmalar büyük bir titizlikle devam etmektedir.  koli üretimi için özel olarak yetiştirilmiş bitki ve ağaçlar kullanılmaktadır.  Büyük fabrikalarda gerçekleştirilen bu üretimlerde farklı boyutlarda koli çeşitleri piyasaya sunulur.  

Koli Çeşitleri Nasıl yapılır?

Testliner koli çeşitleri %100 atık kâğıttan geri dönüştürülen aynı zamanda ekonomik olması sebebiyle tercih edilen ürünlerdir. Bu kâğıt ürünleri üretilirken iç kısımlarına nişasta ve reçine ilave edilir. Bu durum koli çeşitlerinin daha sağlam olmasına olanak tanır. Aynı zamanda açık renkte ya da esmer renkte olabilecek şekilde tasarlanmış olan bu koli çeşitleri, her türlü neme dayanıklı olması ve patlama gibi sorunların yaşanmaması adına kraftliner uygun bir kâğıt türüdür.

C dalga kolisi kendi içerisinde farklı dalga çeşitlerine sahip olan mukavvadan üretilmiş kolilere verilen genel isimdir. Aynı zamanda iri dalga koli olarak da adlandırılan C dalga koli çeşitleri genellikle kesimi zor olan ve zor şekillendirilen ürünlerdir. 

BTL koli çeşitleri, C dalga kolisine oranla daha ince olarak tasarlanmış olan ürünlerdir. Dalga yüksekliği mikro dalga olarak adlandırılan koliden uzun olur. Fakat içerisinde bulunmuş olduğu olukların mesafelerinin birbirine daha uzak olan bir yapıya sahiptir.  Daha az dayanıklıdır nem ve su geçirebilir.

 

Perfore koli çeşitleri paslanmaz krom, demir, alüminyum ve metal plakalar üzerinde verip delinmesi işlemine verilen genel bir isimdir. Sıradan oluklu mukavvalar gibi üretime gerçekleştirilmez farklı sektörlerde kullanılır.

Bir Kolinin Kalitesi Nasıl Anlaşılır

Koli çeşitleri içerisinden tercih yapılması sırasında kaliteli ürünlerden satın alma işlemlerini gerçekleştirebilme adına uygulanan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında üretim sırasında kullanılan mukavvanın yapısı, presleme sistemi ve birleştirme sürece etkili olacaktır. Aynı zamanda oluklu mukavva çeşitlerinin çift ya da tek oluklu olması ve oldukları arasında kullanılan saman kâğıtlarının gramajı koli çeşitleri ve benzeri ürünlerini kalitesinde en belirleyici özellik olarak karşımıza çıkar.

 

Bir ürünün karton mu yoksa mukavva mı olup olmadığını üzerlerinde bulunan farklı özelliklere bağlı olacak şekilde ayırt etmek mümkündür. Mukavva daha sert yapısıyla karşımıza çıkar karton ile ise daha yumuşak özelliğe sahiptir. Bu nedenle belirgin yazılar için kullanılan mukavvalar karton koli çeşitleri açısından oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Koli Çeşitlerinin Boyutları ve Ağırlıkları

Karton koli çeşitleri farklı boylarda ve ebatlarda olabilir. Bu nedenle farklı ağırlıklarla karşımıza çıkabilmektedir.

 

Sektör içerisinde üretim sırasında kullanılan kâğıtların ağırlığı arttıkça karton koli fiyatları da kendi ücretleri üzerinde değişkenlik gösterecektir.

AzimAmbalaj Foto Galeri
FEFCO 0201<br>Standard Kutu
FEFCO 0201
Standard Kutu
FEFCO 0202<br>Çift Taraftan Bindirmeli Kutu
FEFCO 0202
Çift Taraftan Bindirmeli Kutu
FEFCO 0203<br>Tam Kapaklı Kutu
FEFCO 0203
Tam Kapaklı Kutu
FEFCO 0301<br>Teleskopik Tava
FEFCO 0301
Teleskopik Tava
FEFCO 0320<br>Teleskopik Kutu
FEFCO 0320
Teleskopik Kutu
AzimAmbalaj
Veysel Karani Mah. Hancı Sokak No:1 Sancaktepe / İSTANBUL
AzimAmbalaj
+90 216 496 26 76