AzimAmbalaj AzimAmbalaj
AzimAmbalajÜRÜNLERİMİZ

Ofset/Flekso/Master Flekso Baskı

Ofset/Flekso/Master Flekso Baskı

Özellikle karton Kutularda ve mukavva olan ürünlerde tercih edilen ofset/flekso/master flekso baskı çeşitleri, farklı makinalar ve farklı baskı teknikleri ile birlikte karşımıza çıkmaktadır. Genellikle özel kutu tasarımlarında tercih edilen bu baskılama sistemleri, üretici firmalar tarafından kısa süre içerisinde birden fazla ürünün ortaya koyulması ile birlikte ortaya çıkmıştır. 

 Ayrıca bu ürünler baskıların uzun yıllar boyunca kullanım yapılabilmesi ve karton kutuların sürekli olarak kullanılabilmesi açısından tercih edilir. Bu firmaların reklamını sürekli olarak tekrar edeceği anlamına geldiğinden dolayı birçok firma promosyonlarını bu ofset/flekso/master flekso baskı sistemi ile baskı yapılmış ürünleri tercih eder. 

Özel Baskı Teknikleri Kullanılır  

Baskı tekniği belirli oranda mürekkep kullanılarak görüntülerin ya da metinlerin mekanik olarak mevcut mukavvaya ya da koliye/kutuya aktarılması sistemidir. Çoğaltma ya da kopyalama sistemi ile de gerçekleştirilen bu baskı sanatı aynı zamanda uzun yıllardır belirgin bir şekilde sektör içerisinde yerini sağlamlaştırmıştır. Dünya genelinde kullanılan baskı çeşitleri arasında en fazla tercih edilenler ofset/flekso/master flekso baskı çeşitleridir.  

Master Flekso Baskı

Bu baskı çeşitleri daha çok görsel olarak ihtiyaç duyulan ürünlerde kullanılan bir sistemdir. Ofset baskı tekniği ile birlikte gerçekleştirilen bu üretim Toplamda 4 makineyi dolaşarak mevcut kutunun oluşturulması ile birlikte sağlanır. Bunun yanı sıra bu kutular daha uygun olup görselleri aynı olacak şekilde tasarlanmıştır.  Sıradan mukavvalara oranla daha ince yapıda olan bu ürünler diğer baskı türlerine göre daha hızlı bir şekilde sonuç verir.  Bu nedenle hızlı sonuç almak isteyen firmalar tarafından tercih edilen master flekso  çeşitleri uygun fiyatlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Flekso Baskı Çeşitleri

Flekso uzun adıyla fleksografi,  esnek olan baskı kalıpları ile birlikte gerçekleştirilen bir baskı tekniği olarak kullanılır. Yüksek baskı tekniği ile birlikte mevcut mukavvanın ya da kartonun üzerine basılacak şekil ya da metinlerin  daha kalıcı olması için tercih edilir. Flekso baskı çeşitleri yüksek baskı tekniği ile uygulandığından dolayı her türlü ürünü kolayca bükebilir ve istenilen şekilde sokulabilmesi adına kullanılır.

 Mevcut kalıplar üzerinden işlem yapılırken özel tasarımlı kutular içinde yine tercih edilebilen baskı çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu ürünler oluklu mukavva gibi kısmi pürüzlü yüzeylerde rahatlıkla baskı yapabildiği için birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Diğer bir ismi ile yüzey baskısı olarak adlandırılan flekso baskı çeşitleri esnek ambalajlarda, ilaç ambalajlarında, karton ve güvenlik uygulamaları için ideal olarak tercih edilebilir.  

Ofset Baskı 

Ofset/flekso/master flekso baskı çeşitleri içerisinde en fazla tercih edilen ofset baskı çeşitleri, Türk Dil Kurumu`na göre mevcut bir izin kalıp da bulunan halinin mevcut bir kauçuğa daha sonrasında kâğıda yansıtması ve baskılaması yöntemine verilen isim olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca ofset baskı sistemi belirli bir baskı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Yani mevcut bir baskı belirlenen kâğıt üzerine direkt olarak baskılama sistemi ile gerçekleştirilen flekso baskı sistemine oranla daha farklı prosedürler göz önünde bulundurularak işlem yapılır. 

 Baskı kalıbındaki düz görüntü ters olarak bankete aktarılmaktadır. Daha sonrasında bu görüntü düz olarak baskı silindirleri aracılığıyla belirli bir oranda ki presleme ile birlikte kâğıda aktarılır. Ofset baskılar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar tabaka ofset baskı ve web ofset baskı olarak adlandırılır.

Ofset/Flesko/Master flesko baskı En Kaliteli Baskı Hangisidir?

Ofset/flekso/master flekso baskı çeşitleri içerisinde en kaliteli baskı türü kesinlikle flekso olan baskı çeşitleridir. Daha hızlı ve kesintisiz olarak işlem yapılabilmesi açısından birçok firma tarafından tercih edilir. Bunun yanı sıra daha etkili ve dayanıklı alternatiflerinin olmaması nedeniyle üretici firmalar genellikle bu baskı türlerine kullanır. 

 Ofset/flekso/master flekso baskı gibi baskı çeşitlerinde büyük oranda makineler kullanıldığı için hızlı üretim sağlanması durumu söz konusudur. Bunun dışında özel tasarıma sahip olan ve baskı çeşitlerinden birini kullanmak isteyen kişiler özel tasarımları ile birlikte üretici firmalara giderek ihtiyaçlarını giderebilirler. Yüksek baskı, düz baskı, çukur baskı, elek baskı olarak adlandırılan ofset/flekso/master flekso baskı çeşitleri içerisinden istenilen şekilde üretim yapılması mümkün olur.

AzimAmbalaj
Veysel Karani Mah. Hancı Sokak No:1 Sancaktepe / İSTANBUL
AzimAmbalaj
+90 216 496 26 76