AzimAmbalaj AzimAmbalaj
AzimAmbalajÜRÜNLERİMİZ

Oluklu Mukavva Çeşitleri

Oluklu Mukavva Çeşitleri

Mukavva ismi, üstün dayanıklılığa sahip olan ve kalın bir şekilde diğer mekanik özelliklere sahip olarak üretilen bazı kâğıt  ürünleri için söylenen bir terimdir.  Aynı zamanda mukavva çeşitleri farklı boylara ve kesimlere sahip olabilmektedir.Mukavva ile oluklu mukavva çeşitleri farklıdır. Karton olarak da adlandırılan bu ürünlerin birbiriyle benzer noktaları yoktur. Oluklu mukavva 0.25 mm olacak şekilde bir kâğıt üzerinde bulunan levhalardan oluşurken karton çok farklı bir malzemedir.

 

Mukavva sert şekilde sıvılaştırılmış kâğıtlardan oluşturulan bir üründür. Genellikle  oluklu mukavva birden fazla kalıp çizimlerinde ve belirgin bir şekilde görünmesi istenen büyük kalın yazılar için kullanılan bir malzeme olarak piyasa içerisinde sıklıkla karşımıza çıkan ürünlerdir. Bunun yanı sıra oluklu mukavva çeşitleri kendisine has sert yapısı sayesinde birçok sektörde karşımıza çıkar.

Hafif ve Kullanışlı Ürünler 

Kalın ve sert oldukları için diğer kâğıt ve karton ürünlerine oranla daha zor yanma eyleminde bulunan oluklu mukavva çeşitleri, yüksek dayanıma sahiptir. Bunun yanı sıra ince ve hafif olmaları nedeniyle her türlü darbeden ya da düşmeden kaynaklı oluşabilecek olumsuzluklara karşı dayanıklılık ve direnç göstermektedir. Oluklu mukavva çeşitleri, rahat taşınabilen fakat kolay şekil verilebilen ürünler değildir.  Özel bıçakları sayesinde istenilen şekil verilebilir. Aynı zamanda falçata gibi ürünlerden de destek alınabilir. Oluklu mukavva çeşitleri ve benzeri ürünlere yapı marketlerden kolaylıkla ulaşmak mümkün olur.

Özel Üretilen Malzemeler 

Oluklu mukavva çeşitleri farklı renklerde ve boyutlarda karşımıza çıkar.  Beyaz, siyah, gri, krafitliner, testliner  şeklinde üretilmektedir.  Ayrıca tüm oluklu mukavva çeşitlerinin ham maddesi selüloz olarak adlandırılan çok değerli olan ve zor bulunan bir malzemedir. Selüloz bitki ve ağaçlardan elde edilmiş bir madde olduğu için özel olarak yetiştirilmektedir. Bu nedenle birçok alanda kullanılan bu oluklu mukavva çeşitlerini ulaşabilmek için sadece bu sektörde üretim yapan firmalar özel ağaçlar ve bitkiler ile birlikte bu üretimi sıklıkla ve aralıksız bir şekilde devam ettirmektedir. 

Oluklu Mukavva Çeşitleri Işığı Geçirir Mi?

Her alanda kullanılabilen aynı zamanda dayanıklı olan bu ürünler saydam olmayan yani opak olarak adlandırılır. Kendine has bir maddeye sahip olduğu için arka tarafından herhangi bir ışık süzmesini geçirmez. Işığı geçirmemesi aynı zamanda yalıtım yapması nedeniyle farklı alanlarda ve farklı kategorilerde kullanılabilen oluklu mukavva çeşitleri, taş mukavva, karton olarak da adlandırılır.  Bu ürünlerin yapıştırılması için en uygun ürün silikonlardır.  Sert bir yapıya sahip olduğu için sıradan yapıştırıcılar bu ürünlerin sıkılaştırılması ve uzun süre kullanılması açısından önerilmez. 

Mukavvalar çok sert bir malzemeden yapıldığı için kesilmesi oldukça zahmetli bir işlemdir. Bu ürünlerin farklı boyutlarda ve çeşitlerde geometrik olarak tasarlanabilmesi adına özel bıçaklar kullanılır. Karton ile farklılık gösteren bu ürünler birbirlerine benzemesi nedeniyle sıklıkla karıştırılır. Fakat üretim şekli ve iç kısımlarında bulunan farklı desen çeşitleri ile birlikte aslında birbirinden bağımsız ürünler olarak karşımıza çıkar.

Oluklu Mukavva Nasıl Yapılır?

Oluklu mukavva çeşitleri mevcut bulunan 2 düz kâğıt kökenli plaka arasına özel bir sistem ile dalga verilerek malzeme konulması ile birlikte oluşan bir üründür.  Bu dalgalanma sistemi yiv ile verilmektedir. Oluklu Mukavvalar kullanım yerine bağlı olacak şekilde farklı kalınlıklara sahip olabilir fakat piyasa içerisinde en fazla tercih edilenler 6,5 mm olanlardır. 

Oluklu Mukavvanın Kullanım Alanları

Oluklu mukavvalar farklı sektörlerde karşımıza çıkabilir,  genellikle mimarlık ofislerinde, okullarda farklı projelerde kullanılan bu ürünler, ayrıca koli yapımında ya da yalıtım alanlarında da tercih edilmektedir.  Kolay kullanılabilen aynı zamanda kolay taşınabilen ürünler olduğu için hem çocukların hem de yetişkinlerin rahatlıkla tercih edebileceği ürünler içerisinde yer alan oluklu mukavva çeşitleri, ayrıca boyanabilir ve farklı şekillerde tasarlanabilir. 

Standart ölçülere sahip olan oluklu mukavva çeşitleri üreticiden satın alınmak istenildiği takdirde adet üzerinden fiyatlandırılır. Ayrıca toplu alımlarda yani sanayi sektöründe kullanılacak alımlar için belirli bir gramaj uygulanabilir.  Oldukça uygun fiyatlı olarak satışa sunulmuş olan oluklu mukavva çeşitleri bütçeyi zorlamayacak şekilde tüm bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına piyasa içerisinde rahatlıkla satın alabileceğiniz ürünler içerisinde yer almaktadır. Kırtasiyelerde büyük yapı marketlerinde ya da internet üzerinden kolaylıkla satın alabileceğiniz tüm oluklu mukavva çeşitleri uygun fiyatlı olarak müşterilere sunulur.

AzimAmbalaj Foto Galeri
Ondüle Mukavva
Ondüle Mukavva
B/C Dalga Mukavva<br>(Dopel)
B/C Dalga Mukavva
(Dopel)
E/B Dalga Mukavva<br>(Mikro Dopel)
E/B Dalga Mukavva
(Mikro Dopel)
C Dalga Mukavva<br>(İri Dalga)
C Dalga Mukavva
(İri Dalga)
B Dalga Mukavva<br>(İnce Dalga)
B Dalga Mukavva
(İnce Dalga)
E Dalga Mukavva<br>(Mikro Dalga)
E Dalga Mukavva
(Mikro Dalga)
AzimAmbalaj
Veysel Karani Mah. Hancı Sokak No:1 Sancaktepe / İSTANBUL
AzimAmbalaj
+90 216 496 26 76